Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Szukasz nowej pracy? Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną stanowi przepustkę do niej. To też często jedyna okazja, aby móc zaprezentować siebie z najlepszej strony. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobrać ubiór i dodatki na takie spotkanie.
Biznesowy dress code to podstawa
Każda praca może mieć inny charakter i ubiór na rozmowę kwalifikacyjną może to odzwierciedlać. Jednak bez względu na sytuację warto zachować umiar: osoba starająca się o stanowisko magazyniera w dużej hali logistycznej która przyjdzie na rozmowę o pracę we fraku, może nie być potraktowana serio. Najprostszą odpowiedzią na pytanie: jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną będzie: z zachowaniem zasad biznesowego dress code. Najbezpieczniej zdecydować się na garsonkę lub kostium. Możesz dobrać do żakietu spodnie lub spódnicę. Na rozmowę można wybrać się także bez żakietu, w przypadku spotkań o pracę która nie dotyczy obsługi klienta bądź typowej pracy biurowej. Spódnica nie powinna sięgać wyżej niż kilka centymetrów powyżej kolan a koszula nie powinna odkrywać zbyt głębokiego dekoltu – na rozmowie mamy wyglądać schludnie i błyszczeć kompetencjami. Najlepiej, aby ubrania były jednolite lub posiadały subtelny, delikatny wzorek.
Poza ubraniami, na rozmowę kwalifikacyjną musimy założyć buty i dodatki. Najlepsze są czółenka na średniej wysokości obcasie. Na nogi koniecznie należy założyć rajstopy lub pończochy – gołe nogi są nieprofesjonalnie. Subtelny, jedynie podkreślający urodę makijaż i biżuteria są uzupełnieniem stylizacji, idealnej na spotkanie w sprawie pracy.
Kolory mają znaczenie
Zachowawcze i profesjonalne kolory ubrań na rozmowę kwalifikacyjną to szarości, stonowane kolory. Najlepiej sięgać po czerń, ale dobre są także odcienie granatu, niebieskiego, brązy, bordo a także zielenie. Najbardziej klasyczne koszule są jednolite i białe. To są podstawy, od których, w zależności od typu pracy, którą chcemy podjąć, istnieją pewne wyjątki.
Badania wykazują, że odpowiednio dobrane kolory ubrań na rozmowie kwalifikacyjnej mogą podnieść naszą ocenę w oczach osoby rekrutującej. Czarny kojarzy się z przywództwem, podobnie jak czerwony. Niebieski i granatowy sugeruje chęć do współpracy, a szary kojarzy się z osobą logiczną, o analitycznym umyśle. Biel kojarzy się z dobrą organizacją pracy a brąz wywołuje zaufanie. Inne, mocniejsze kolory są przypisywane osobom kreatywnym, jednak takie ubrania będą nieodpowiednie na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko biurowe, handlowe czy też obsługi klienta.